EKSPERT BIORÓŻNORODNOŚCI - unikatowe studia na naszym Wydziale

Ekspert Bioróżnorodności: Wykształcenie i Perspektywy

Studiując kierunek Ekspert Bioróżnorodności na studiach I stopnia, zdobędziesz wszechstronne wykształcenie w zakresie nauk biologicznych oraz wiedzę o najbardziej aktualnych i najważniejszych metodach badawczych stosowanych do oceny bioróżnorodności. Program kształcenia skupia się na praktycznym zastosowaniu tej wiedzy w ochronie przyrody i działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Co możemy Ci zaoferować?

• Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez ekspertów z ogromnym doświadczeniem oraz wiedzą praktyczną w zakresie ochrony bioróżnorodności
  • Liczne zajęcia terenowe oparte o unikatowe zasoby przyrodnicze naszego regionu, z wykorzystaniem Stacji Terenowej w Gugnach, sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego w pracowniach studenckich i badawczych Wydziału Biologi.
  • Poznasz podstawowe grupy organizmów, w tym gatunki mikroorganizmów, grzybów, roślin i zwierząt. Nauczysz się rozpoznawać także gatunki zagrożone i chronione oraz elementy środowiska abiotycznego i procesy w nim zachodzące, wskazując ich wpływ na organizmy i biocenozy.
  • Rozwiniesz umiejętności analizy danych biologicznych oraz interpretacji wyników badań terenowych i laboratoryjnych.
  • Nauczysz się identyfikować istniejące i potencjalne zagrożenia bioróżnorodności, aby wypracować skuteczne metody jej ochrony.

Perspektywy Zawodowe

Po ukończeniu studiów będziesz przygotowany, by dalej kształcić się na studiach II stopnia bądź też do podjęcia pracy w:

1. Firmach eksperckich: Oceny oddziaływania na środowisko różnych przedsięwzięć, takich jak budowa dróg, linii kolejowych, gazociągów oraz instalacji wysokiego napięcia.

2. Administracji państwowej i samorządowej: Praca w instytucjach takich jak RDOŚ, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz urzędy gminne, miast i powiatowe, odpowiedzialnych za ochronę środowiska na poziomie lokalnym i krajowym.

3. Jednostkach naukowo-badawczych i instytucjach ochrony środowiska: Praca w parkach narodowych, instytucjach badawczych oraz firmach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii.

4. Organizacjach pozarządowych: Możliwość zaangażowania się w szeroko pojętą ochronę środowiska, działając w organizacjach pozarządowych.

Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą Ci na wykonywanie ekspertyz przyrodniczych wymaganych w ramach postępowań administracyjnych związanych z realizacją różnego rodzaju inwestycji. Proponowany kierunek doskonale wpisuje się w Europejską Strategię Bioróżnorodności, której celem jest odbudowa bioróżnorodności w Europie do 2030 roku. 🌿🔍🌎

Więcej informacji w Systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Znajdziesz tam także szczegółowe opisy wszystkich kierunków realizowanych na naszym Wydziale: Biologii, Biotechnologii oraz Ekobiznesu

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.