Stypendium studenckie (dwa stanowiska) w projekcie SONATA18

Stypendium studenckie (dwa stanowiska) w projekcie SONATA18

Cicha groźba czy wabik? Określenie funkcji sygnałów o niskiej amplitudzie wykorzystywanych przez ptaki podczas zachowań agonistycznych

Opis projektu:

Amplituda jest nieodłączną cechą każdego dźwięku i jednym z decydujących parametrów skutecznej transmisji sygnału. Zwierzęta wykorzystujące sygnały akustyczne do komunikacji dostosowują ich amplitudę do różnych celów, ale nadal nie jest jasne, dlaczego selekcja promowała ewolucję sygnałów o niskiej amplitudzie w tak wielu różnych kontekstach społecznych i dlaczego zwierzęta decydują się komunikować w ten szczególny sposób. Proponowany projekt pozwoli określić funkcję oraz wiarygodność cichego śpiewu wykorzystywanego przez ptaki podczas zachowań agonistycznych, pokaże w jaki sposób selekcja ukształtowała cichy śpiew u gatunków zamieszkujących różne ekosystemy, oraz pozwoli dokładnie opisać jego strukturę akustyczną. Uzyskane wyniki pozwolą lepiej zrozumieć komunikację dźwiękową u ptaków oraz mechanizmy zapewniające wiarygodność sygnału i ewolucję zjawiska, jakim jest komunikacja z wykorzystaniem sygnałów o niskiej amplitudzie, którą obserwujemy u wielu taksonów.

Wymagania:

Do konkursu na dwa stanowiska student-stypendysta mogą przystąpić osoby, które posiadają:

- status studenta studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych

studiów magisterskich, realizowanych w uczelniach na terytorium Polski na kierunku biologia lub kierunkach pokrewnych;

- status doktoranta (uczestnik studiów doktoranckich bądź uczestnik szkoły doktorskiej);

- doświadczenie w realizacji badań na dziko żyjących gatunkach ptaków;

- predyspozycje do pracy w terenie, czasami w wymagających warunkach;

- umiejętność pracy w zespole oraz silną motywację do pracy badawczej;

Opis zadań:

W ramach stypendium, osoby będą realizować zadania projektu dotyczące:

- pomiarów amplitudy śpiewu pospolitych gatunków ptaków oraz pomocy w przeprowadzaniu eksperymentów z dziko żyjącymi ptakami na obszarze północno-wschodniej Polski;

- charakterystyki śpiewu pospolitych gatunków ptaków w oprogramowaniu do analiz bioakustycznych;

- tworzenia bazy danych pod analizy statystyczne;

Warunki zatrudnienia:

- konkurs dotyczy dwóch stanowisk student-stypendysta;

- miejsce wykonywania zadań: Katedra Zoologii i Genetyki, Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz obszary naturalne północno-wschodniej Polski;

- nienormowany czas pracy;

- okres wypłaty stypendium: 6 miesięcy (kwiecień – wrzesień 2024);

- wysokość stypendium: 3500,00 zł miesięcznie/stanowisko;

- przewidywany termin rozpoczęcia pracy w projekcie: od 01.04.2024 r;

Procedura i termin składania wniosków:

Na adres k.deoniziak@uwb.edu.pl należy przesłać jeden plik PDF składający się z:

- CV zawierające zainteresowania badawcze, osiągnięcia naukowe, w tym udział w projektach badawczych i listę publikacji naukowych, oraz kompetencje do realizacji w/w zadań;

- dokumentu potwierdzającego status studenta/doktoranta;

W temacie wiadomości należy wpisać "Konkurs student - stypendysta SONATA18:" oraz swoje imię i nazwisko. Prosimy również o zamieszczenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji prowadzonego przez Uniwersytet w Białymstoku".

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14.03.2024 o godzinie 12:00. Rozmowa kwalifikacyjna z osobami, które złożą wymagane dokumenty, odbędzie się w dniu 15.03.2024 r. po wcześniejszym kontakcie za pomocą poczty elektronicznej.

Szczegółowych informacji o badaniach udzieli kierownik projektu – dr Krzysztof Deoniziak – k.deoniziak@uwb.edu.pl

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.